czwartek, 24 lutego 2011

Macie mudzyny - Hista

PołoŻENIE:
Rzym położony był w centrum Italii, blisko ujścia Tybru, co stworzyło naturalne warunki rozwoju. Italia miała korzystne położenie w środku basenu Morza Śródziemnomorskiego. Jej naturalne przedłużenie stanowiła Sycylia - pomost w kierunku Afryki. Takie położenie predestynowało ją na najważniejszy ośrodek handlowy świata antycznego. Przeszkodą było słabo rozwinięta linia brzegowa (w przeciwieństwie do Grecji). Italia miała też lepsze niż Grecja gleby, ale nie miała większych bogactw naturalnych.

2. Legenda o Romulusie i Focusie – Matka Seat wrzuciła ich do rzeki Grand Vitara, za to matka WOLFzwagen ich wykarmiła. Remus zabił RENOlusa i był super.

Według tradycji Romulus i Remus, bracia bliźniacy, zostali zrodzeni przez Westalkę Reę Sylwię i boga Marsa. Niemowlęta skazane na zagładę uratowała wilczyca. Romulus założył miasto na wzgórzu Palatynie, ale gdy jego brat przekroczył świeżo wytyczone granice Romulus zabił go. Miasto Rzym rozrosło się na 7 pagórkach. Romulus był I królem rzymskim licząc od 754/753 p.n.e. Łącznie było ich 7, trzej ostatni byli Etruskami związanymi z rodem Tarkwiniuszów.

3. Urzędy republiki - :
2 konsulów – 1 rok
dyktator – 6 miesięcy
Trybun ludowy – lód
Cenzor
Predator – zastępca konsula (pretor :D)
Edylowie-podlegały im sprawy porządkowe miasta, troska o zaopatrzenie i urządzanie igrzysk na własny koszt.
4. Senat - Senat zajmował się sprawami kultu, finansami, bezpieczeństwem państwa i prowadził politykę zagraniczną państwa. Był tak naprawdę ostoją konserwatyzmu, który reprezentowali nobilitas. To właśnie oni zdobyli wyłączność na stanowiska kapłańskie - najważniejszy to pontifex maximus (władza duchowna i świecka)

5. Osiągnięcia EtRUSKÓW
wróżbiarstwo
rolnictwo
religia

1. Pierwszy (60r p.n.e.) i drugi (43 r p.n.e.) triumwirat.
1.Juliusz Cezar, rozpoczął karierę jako zubożały patrycjusz. W 60 roku p.n.e. wraz z Pompejuszem i Krassusem utworzył I triumwirat. Była to tajna umowa 3 mężów. Triumwirat umożliwił Cezarowi osiągnięcie konsulatu na rok 59 roku p.n.e. i zapewnienie sobie namiestnictwa w Galicji -w 58 roku p.n.e., co dało mu silna pozycję. Rozpoczęła się walka o władzę, a dokładnie o dyktaturę militarną między Cezarem a Pompejuszem
2.Założyli go Marek Antoniusz (konsul, najbliższy współpracownik Cezara), Gajusz Oktawiusz (wnuk siostry Cezara, gł. spadkobierca jego imienia i majątku) i Marek Lapidus (współpracownik Cezara). Cała trójka podzieliła się władzą w imperium. Przyjęli oficjalny tytuł triumwiratów, a więc triumwirat miał w przeciwieństwie do I charakter państwowy. Głównymi rywalami do jedynowładztwa byli M. Antoniusz i G. Oktawiusz.

1. Pryncypat – Komedia Republiki – wczesne cesarstwo.
Oktawian sprawował władzę w latach 30-14 p. n.e. Senat nadał mu tytuł Augusta (wspaniałego) oraz princepsa (pierwszego wśród senatorów). Od tego pochodzi nazwa nowego ustroju państwowego -pryncypat. Princeps, jako pierwszy wśród senatorów, zabierał głos w sprawie debat, Od czasów Augusta, dokładnie od 27 roku p.n.e. princeps to oficjalny tytuł cesarza, stąd nazwa ustroju - pryncypat. Istota jego władzy była siła oparta na armii. Był naczelnym wodzem. Nie przyjął tytułu dyktatora, ponieważ obawiał się opinii społeczeństwa.
postawą cywilną jego władzy była tribunica potestas - dawała mu wszelkie uprawnienia kolegium trybunów ludowych
osobista nietykalność
prawo zgłaszania wniosków oraz prawo weta
prawo zgłaszania kandydatów na urzędy
stanowisko najwyższego kapłana w państwie
był także prokonsulem - zarządzał prowincjami
w praktyce Oktawian był I cesarzem w Rzymie

2 Dominat – Późne Cesarstwo 284r ne – Dioklecjan
Cechy : Dyktator – Pan I Buk, dożywotni ale naprawdę 20 lat, zwierzchnik urzedasów

4 zabytki architektury rzymskiej : Panteon – funkcja religijna, Koloseum – rozrywka, Akwedukty – wasser, Forum Romanum – polityka, Circus Maximus – Konie, wyścigi F4.

1. Przedstawiciele literatury i fizjologi :
Horacy – literatura
Wergiliusz – poeta
Seneka – fizjolog
Cezar – pisarz
Tytus Liwiusz – historyk
Tacyt – historiografik (coś takiego, nie mogłem się doczytać)

1. 5 Terenów podbitych w czasie cesarstwa i republiki :
Galia, dalej nie wiem, znajdź ktoś.

1. Przyczyny kryzysu poli i ekon. w IIIw ne :
Eko : Kryzys w rolnictwie – dzierżawcy → niewolnicy
Psucie monety ->inflacja
Koszty utrzymania dworu ->zwiekszenie ubóstwa społeczeństwa
Poli :
Wojny domowe – zagrożenie z zewnątrz
Tetrarchia – podział cesarstwa, osłabienie władzy
Barbaryzacja armii – morale w dół.

Za i przeciw chrześcijaństwu
-osłabienie władzy cezara
+koniec prześladowań

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz